Grając według zasad, a przynajmniej niektórych z nich

Po tym incydencie całkowicie przestałam kraść. Nie było tak, że wybiegłam stamtąd i od razu znalazłam pracę przy wylewaniu betonu, ale obiecałam sobie, że koniec z chodzeniem na skróty, koniec z ignorowaniem zasad. Eksperymentowałam z różnymi stylami życia i filozofiami, które biały być „zrównoważone”, ale okazało się, że w moim mniemaniu wcale takie nie są. Wreszcie doszłam do wniosku, że swobodne życie wcale nie oznacza życia dobrego i że istnieją pewne prawdy, z którymi muszę się liczyć. Powoli zdawałam sobie sprawę, że lubię ładne rzeczy i chcę je mieć, lecz jeśli kradzież jest absolutnie wykluczona, to będę musiała je zdobyć w bardziej dla mnie charakterystyczny sposób – ciężką pracą.

Ponieważ wychowywałam się na przedmieściach, zawsze utożsamiałam wygodę z nudą, a posiadanie czegoś z materializmem, jednak powoli zaczynało docierać do mnie, że to nie tak. Wygodne życie wyzwala w nas psychiczną przestrzeń, potrzebną, żeby skupić się na innych, często ważniejszych sprawach, a kiedy traktuje się swoją własność jako symbol ciężkiej pracy, rzeczy, które do nas należą, nabierają zupełnie innego znaczenia. Dorosłość była o wiele bardziej skomplikowana, niż sobie wyobrażałam, a mając dwadzieścia jeden lat, wyrosłam już z takiego życia, którego, jak mi się wydawało, pragnęłam. Wiedziałam, że pewnego dnia będę miała trzydziestkę i szukanie w śmieciach darmowych bajgli nie będzie już takie fajne. Przyznaję bez bicia, fryzura na Syda Barretta i noszenie wczorajszego makijażu nie zawsze będzie atrakcyjne.

Będąc nastolatką, widziałam świat tylko jako czarno-biały. Teraz już wiem, że większość rzeczy tak naprawdę występuje w różnych odcieniach szarości. Chociaż zabrało mi to trochę czasu, wreszcie doszłam do wniosku, że właśnie taki przedział barw najbardziej mi odpowiada. Wierzyłam kiedyś, że udział w gospodarce kapitalistycznej będzie dła mnie śmiercią, obecnie zdaję sobie sprawę, że życie nie polega na tym, by zadręczać się skutkami politycznymi każdego działania, jakie podejmujemy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>